POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [24.07.2024, 15:59:28] • zachodniopomorskie

Żelowy bio-opatrunek Badaczki ZUT może pomóc w leczeniu groźnych zakażeń skóry

Żelowy bio-opatrunek Badaczki ZUT może pomóc w leczeniu groźnych zakażeń skóry

fot. Organizator

Czy bakteriofagowy opatrunek pomoże w leczeniu groźnie zakażonych ran skóry? Odpowiedzi na to pytanie poszuka Badaczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dr inż. Anna Malwina Żywicka opracuje żelowy opatrunek – plaster z celulozy bakteryjnej i bakteriofagów, który nałożony na skórę zakażoną antybiotykoodpornymi patogenami, pomoże zwalczyć infekcję.

Bakteriofagi to wirusy, które zamiast człowieka atakują bakterie. Występują naturalnie w naszym środowisku. Terapie bakteriofagami odkryto na przełomie XIX i XX wieku, badania nad nimi zahamowało jednak odkrycie tańszej w produkcji penicyliny. Mogą one wkrótce zastąpić coraz mniej skuteczne antybiotyki. Wciąż jednak potrzebne są badania, które potwierdzą, że tego typu terapie nie mają negatywnego wpływu na komórki ludzkie.

Badania te są niezwykle ważne w dobie antybiotykoodporności, kiedy świat szuka nowych rozwiązań w tej dziedzinie. Dr inż. Anna Malwina Żywicka sprawdzi jak bakteriofagi, posadzone na nośniku na bazie celulozy bakteryjnej będą skuteczne w kontakcie bakteriami, które na ranie skóry tworzą trudną do pokonania przez człowieka barierę zwaną biofilmem. Celuloza bakteryjna, produkowana przez mikroorganizmy, w kontakcie ze skórą nie wywołuje żadnych negatywnych reakcji. Dzięki swojej żelowej strukturze przyspiesza również proces gojenia. Materiałem produkowanym przez jedne bakterie, w połączeniu z „dobrymi" wirusami walczymy w ten sposób z innymi, groźnymi patogenami.

Żelowy bio-opatrunek Badaczki ZUT może pomóc w leczeniu groźnych zakażeń skóry

fot. Organizator

Nasza Naukowczyni w ramach konkursu SONATA 19 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki, uzyskała dofinansowanie w wysokości prawie 1,7 mln zł na realizację projektu badawczego pt. „Wpływ wolnych i immobilizowanych na nośniku na bazie celulozy bakteryjnej bakteriofagów na komórki ludzkie oraz możliwość́ ich zastosowania w leczeniu ran objętych biofilmem". Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, który wyizoluje dla badaczy ZUT pożądane szczepy bakteriofagów.

Fot. Kamila Kozioł/ZUT

Emilia Kujawa
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Prawie dwie godziny trwały utrudnienia spowodowane kolizją w tunelu w Świnoujściu. Stała przeprawa została ponownie uruchomiona o godz. 17.15. Do zdarzenia drogowego doszło 11 września o godz. 15.25. Z nieustalonych dotąd przyczyn wewnątrz tunelu doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Nikt nie został ranny ■ 11 września o godz. 15.25 doszło do kolizji w tunelu. Na miejscu są służby ratunkowe. Tunel jest tymczasowo zamknięty. Kierowcy powinni kierować się na przeprawę promów Bielik oraz Karsibór ■ Komunikacja Autobusowa informuje, że od 2 września 2024 r. nastąpi zmiana rozkładów jazdy oraz tras linii autobusowych ■ W sobotę 24 sierpnia 2024popołudniu na Zalewie Szczecińskim, na wodzie pojawił się niecodzienny gość - mały samolot, który z przyczyn technicznych, a może i przez złośliwość losu, musiał awaryjnie lądować na tafli zalewu. Czyżby to brak paliwa, a może drobna awaria? ■ Orkiestra Wojskowa ze Świnoujścia liczy 26 orkiestrantów i w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia powstania ■ Z poniedziałku na wtorek, przed godziną 1:00 na ulicy Karsiborskiej w Świnoujściu obywatel Ukrainy, kierujący srebrną Mazdą 3, stracił panowanie nad pojazdem na łuku drogi i z impetem uderzył w ogrodzenie pobliskiej posesji. Siła uderzenia była na tyle duża, że samochód koziołkował, powodując poważne uszkodzenia przodu i tyłu pojazdu ■ Tragiczne wydarzenie w Świnoujściu: Śmierć podczas nocnej awantury. Dziś około godziny pierwszej w nocy, w jednym z mieszkań przy ulicy Marynarzy w Świnoujściu doszło do tragicznego zdarzenia. Jak wynika z informacji przekazanych przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego: -"Zespół ratownictwa medycznego został zadysponowany do nagłego zatrzymania krążenia. Na miejscu wezwania znajdował się mężczyzna ok. 50 lat z raną kłutą klatki piersiowej. Przed przyjazdem ZRM policja udzielała poszkodowanemu pierwszej pomocy. Następnie ZRM przejął pacjenta jednak prowadzone medyczne czynności ratunkowe nie przyniosły efektu - nastąpił zgon pacjenta." ■