POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [04.07.2019, 17:50:03] • Świnoujście

Rusza Polska Liga Żeglarska !

Rusza Polska Liga Żeglarska !

fot. Organizator

13 i 14 lipca w Sopocie sezon rozpocznie Polska Liga Żeglarska. 12 zespołów wystąpi w Ekstraklasie, a 9 kolejnych w 1 Lidze. O tym jakie kluby wystąpią w Ekstraklasie zdecydowały wyniki zeszłorocznych rozgrywek i dodatkowych eliminacji rozegranych w maju.

Tegoroczny, już piąty sezon Ekstraklasy rozpocznie się w Sopocie, a potem co 2 tygodnie czołowe kluby odwiedzą Gdynię, Świnoujście i Szczecin. Ale to nie wszystko, bo w tym roku po raz pierwszy w historii wystartuje również 1 Liga, czyli niższa seria rozgrywkowa. Start 1 Ligi odbędzie się w sierpniu również w Sopocie, a zakończy we wrześniu w Szczecinie. 3 najlepsze zespoły awansują do przyszłorocznych rozgrywek Ekstraklasy, zastępujące 3 najsłabsze które spadną do 1 Ligi.
W Ekstraklasie zobaczmy 12 zespołów z 11 klubów:
1. Olsztyński Klub Żeglarski
2. Jeziorak Yacht Club
3. SEJK Pogoń Szczecin
4. Żeglarska Legia Warszawa
5. Yacht Club Sopot
6. JKM Gryf Gdynia
7. Odyssey Sailing Club
8. PZKS Dżygit Białystok
9. Giżycka Grupa Regatowa
10. KS Iskra AMW Gdynia
11. Sztorm Grupa
12. Odyssey Sailing Club 2
Obrońcą tytułu jest OKŻ, ale ten sezon załoga z Olsztyna popłynie w zmienionym składzie, ponieważ za sterem zobaczymy Wiktora Plitko, który zastąpi Szymona Jabłkowskiego. W pozostałych klubach nie są spodziewane zasadnicze zmiany w porównaniu do zeszłorocznego sezonu i jako sterników zobaczymy odpowiednio Karola Górskiego – aktualnego WiceMistrza Polski, Krzysztofa Łobodżca, Jakuba Pawluka, Pawła Ejsmonta, Jacka Turczynowicza i Tomasza Kuleszę. Jedynie w Yacht Club Sopot na sterze zobaczymy prawdopodobnie Pawła Górskiego, który zastąpi Rafała Sawickiego planującego w tym sezonie starty w innych barwach. W czterech nowych zespołach, które awansowały z eliminacji zobaczymy m.in. Marka Stańczyka, Wojciecha Myśliwca, Piotra Małeckiego i Bartłomieja Wójciaka.
„Zapowiada się fantastyczny sezon, mamy 21 klubów w 2 ligach co już samo w sobie jest sukcesem. A mnie najbardziej cieszą powroty do regat starych wyjadaczy, mistrzów z lat ubiegłych. Wraca Stańczyk po 2 letniej przerwie, wraca Myśliwiec po chyba 10 latach przerwy, zobaczymy nie widzianego od lat Wójciaka. W 1 lidze wystartują po długiej przerwie Rafał Becker, Radek Żurek czy Maja Remizowicz” – podsumowuje Maciek Cylupa, organizator Ligi – „ Tym samym spełnia się moje marzenie, że Liga będzie właśnie motywatorem dla tych, którzy przez lata ścigali się na małych łódkach, potem na większych jachtach jak Skippi czy 730 a potem zniknęli z wody z różnych powodów. Teraz wracają do regat, bo nie ma prostszej formuły do wzięcia udziału w rywalizacji na wodzie niż Liga Żeglarska.”
Kalendarz rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej.
Ekstraklasa:
13-14 lipca – Sopot
27-28 lipca – Gdynia
10-11 sierpnia – Świnoujście
24-25 sierpnia – Szczecin
1 Liga:
3 sierpnia – Gdynia
4 sierpnia – Gdynia
30 sierpnia – Szczecin
1 września - Szczecin
Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Sopocie i Gdynia będzie to flota 6 jachtów Delphia24, w Świnoujściu i Szczecinie będą to jachty TOM28. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych, jednak w Ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów, a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.
Organizatorami NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.
Partnerem Głównym regat jest NostriMaris - to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinasowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.
Partnerami regat są: Gdynia Sailing Days, Musto, Sail Szczecin, Pomorze Zachodnie, Miasto Świnoujście, Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Żagle i W Ślizgu.
Partnerem technologicznym regat jest SAP Polska.
Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na facebooku.

Rusza Polska Liga Żeglarska !

fot. Organizator

Rusza Polska Liga Żeglarska !

fot. Organizator

Rusza Polska Liga Żeglarska !

fot. Organizator

Maciej Cylupa


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydata do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub w sekretariacie pod nr telefonu 91-382-38-00 ■
■ Uwaga. Przerwa w dostawie wody. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że we wtorek 23 lipca 2019r. w godz. 8-14 nastąpi przerwa w dostawie wody przy ulicach: • Wojska Polskiego ; 8A-8E; 10A-10B;12A-12B; 14(hotel Hampton by Hilton);16A-16G;18A-18D • 11 Listopada:2A-2F;3A-3E; 5(LIDL);12A-12B; 14A-14C; • Osiedle Przylesie; Osiedle Dębina • Chełmońskiego: Osiedle PLATAN ■ Po zmroku, kiedy ruch samochodowy w mieście nie jest już tak natężony, na ulice wyjeżdżają domorośli rajdowcy. Niespełnieni za dnia, wieczorami urządzają sobie wyścigi, często jadąc dwoma równoległymi pasami. Mieszkaniec, który napisał do redakcji iswinoujscie.pl, zastanawia się, gdzie w tym czasie są policjanci? ■ Nie uwierzycie. W Świnoujściu za korzystanie z toalety w jednym z lokali gastronomicznych można zapłacić nawet 20 złotych! Takie rzeczy tylko u nas! Świnoujście restauracja Azjan. Szok! – pisze nasz Czytelnik – Czy jego właściciele mają dość ludzi z zewnątrz i to taki straszak? Kiedyś przeżywaliśmy w Międzyzdrojach 5 złotych za kibelek w jakieś kawiarni, gdzie wszystko było na biało, ściany, fotele, stoły taki exclusive, a tu takie cacko 20 złotych toaleta – nie może wyjść z podziwu nasz Czytelnik ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■ Żegluga Świnoujska informuje, że do 31 sierpnia 2019 r. ogólnodostępna przeprawa promowa „Centrum” (popularne „Karsibory”) będzie czynna przez całą dobę siedem dni w tygodniu. Jednocześnie przypomina, że do 20 września 2019 r. przeprawę będą obsługiwały trzy promy ■