░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [09.12.2018, 07:12:45] • Świnoujście

W trosce o bezpieczeństwo – sprawdź oświetlenie pojazdu!

W trosce o bezpieczeństwo – sprawdź oświetlenie pojazdu!

fot. KMP Świnoujście

Od soboty 24 listopada br. do 15 grudnia br. policjanci świnoujskiej drogówki w ramach kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” kontrolują prawidłowe ustawienie świateł. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na występujące szczególnie w okresie jesienno–zimowym zagrożenia, związane z uczestniczeniem w ruchu drogowym pojazdów z niesprawnym lub nieprawidłowym oświetleniem.

Sprawne i prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierującemu pojazdem wcześniej dostrzec przeszkodę, bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie samochodu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

Mundurowi na świnoujskich drogach w ramach kampanii kontrolują pojazdy pod kątem prawidłowego ustawienia świateł oraz wyeliminowania z ruchu pojazdów z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem. Policjanci informują przy tam jak duże znaczenie mają prawidłowo ustawione światła podczas poruszania się po drodze. Nieprawidłowe ustawienie świateł może spowodować niedoświetlanie drogi a co za tym idzie gorszą widoczność pieszych i rowerzystów lub przeciwnie oślepienie innych kierujących.

Podczas trwania akcji, w wybrane dni, na stacjach diagnostycznych posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w swoich pojazdach.

W okresie jesienno – zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów jest bardzo ważne, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak opady deszczu, śniegu i zamglenia.

Pamiętajmy, że prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego!

W trosce o bezpieczeństwo – sprawdź oświetlenie pojazdu!

fot. KMP Świnoujście

Pamiętajmy, że ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia pojazdu tj. żarówek, lamp oraz ustawienia świateł. Przypomnijmy kilka podstawowych zasad związanych ze światłami:

1. Lampy powinny być sprawne i czyste.

Należy je systematycznie przecierać lub po prostu umyć samochód. Łatwo się zorientować, kiedy światła są zabrudzone patrząc na szyby samochodu - jeśli są zabrudzone poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami, to światła na pewno też.

2. Wszystkie żarówki powinny się świecić.

Najlepiej wymieniać żarówki parami bowiem, gdy jedna się przepali, druga prawdopodobnie wkrótce też będzie niesprawna. Poza tym światła żarówki po długim okresie świecenia mogą słabnąć, więc w przypadku wymiany tylko jednej żarówki będą świecić z różnym natężeniem.

3. W samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych.

Żarówki muszą być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien zainteresować się jak można je wymienić za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu. Potrzebna informacja zwykle jest zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.

4. Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony, dlatego zawsze należy dostosować prędkość do własnego postrzegania. Pamiętajmy, w warunkach ograniczonej widoczności, wyprzedzamy inny pojazd tylko wtedy, gdy widzimy drogę wystarczająco daleko.

5. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione.

Należy to sprawdzić w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów po każdej wymianie żarówki reflektora, a także po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie świateł (np. zawieszenia, naprawy blacharskiej po kolizjach) oraz sprawdzać okresowo. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to usterkę trzeba naprawić.

Przypominamy, że w najbliższą sobotę tj. 8 grudnia 2018 roku, a także 15 grudnia, w ramach kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” kierowcy będą mogli bezpłatnie skontrolować światła swojego pojazdu na stacjach kontroli pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów (ponad 200 stacji).

Aplikacja Yanosik doprowadzi zainteresowanych sprawdzeniem świateł do najbliższej stacji biorącej udział w kampanii. Ponadto na stronie: yanosik.pl/dobre-swiatla/ znajduje się wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania.

źródło: swinoujscie.policja.gov.pl


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Niedziela [09.12.2018, 23:38:36] • [IP: 109.243.178.***]

A ja o rowerach, i to nietypowo, bo będe narzekał na tych, którzy mają swiatła: sa w modzie teraz rowery z prądnicami w osi koła i w tych pojazdach reflektory sa tak trochę na sztywno umiejscowione w zwieńczeniu widełek, nad błotnikiem, dość nisko, ale najgorsze, że potwornie 📌 one oślepiają innych rowerzystów, a przypuszczam że nawet kierowców samochodów. Najbardziej przerażające jest to oslepianie, gdy jedzie się zaciemniona ścieżką rowerową wzdłuż ul W, Polskiego od 11 Listop. ku granicy - ale niebezpieczne jest też, gdy się jedzie już tym odcinkiem oświetlonym od 11 Listop.na pd.-wsch., gdy z boku może wejść pieszy, gdy sie więcej dzieje - człowiek oślepiony przestaje reagowac na inne bodźce.

Gość • Niedziela [09.12.2018, 16:30:43] • [IP: 62.69.251.***]

Ja jestem ciekaw która świnoujska szkoła jazdy produkuje debili włączających kierunkowskaz dopiero na środku skrzyżowania? Jest ich zbyt wielu, żeby to mógł być przypadek

Gość • Niedziela [09.12.2018, 11:55:01] • [IP: 77.252.46.**]

📍 Na co komu światła w samochodzie w tych czasach? Światła już są nie modne - światła są dla frajerów... 📌 📎

Gość • Niedziela [09.12.2018, 09:46:44] • [IP: 178.235.180.***]

Warsztaty mają sprzęt, tylko nie taka akcja, za free.

Gość • Niedziela [09.12.2018, 08:54:42] • [IP: 77.88.191.**]

Wstyd żeby żaden zakład w Świnoujściu nie miał odpowiedniego sprzętu do przeprowadzenia takiej kontroli.

Oglądasz 1-5 z 5
■ WOJSKO: 19 marca, w godzinach wieczornych były przeprowadzane zajęcia taktyczne w lesie na terenie obiektu wojskowego Karsibór. Podczas zajęć stosowano środki pozoracji. Użyte zostały świece dymne, które generują dym nietoksyczny i nieszkodliwy, a ich użycie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie, kilka razy w ciągu roku. Wzięło w nich udział ponad dwudziestu żołnierzy. Żaden z nich nie zgłaszał po zajęciach problemów ani dolegliwości - tłumaczy kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski Rzecznik Prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża ■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■