POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [19.09.2018, 21:23:49] • Polska

Setki kradzionych aut używanych wjeżdżają do Polski W 17 sekund można ukraść samochód

Setki kradzionych aut używanych wjeżdżają do Polski W 17 sekund można ukraść samochód

fot. Organizator

Setki aut używanych ukradzionych w Austrii i Niemczech przejeżdża z zawrotną prędkością przez Czechy, aby trafić do Polski. Przemytnicy nie poddają się kontroli policyjnej, ponieważ jeśli wyłączą silnik, już nie uruchomią samochodu i nie zarobią około 1.000 euro za transport pojazdu. Eksperci AAA AUTO uczulają, aby przed zakupem używanego auta, zwłaszcza pochodzącego z prywatnego importu, bardzo dokładnie sprawdzić jego historię pochodzenia.

Używane samochody, zwłaszcza te drogie, kradzione są w ciszy, a złodzieje nie pozostawiają śladów. Czasy podnoszenia aut, śrubokrętów i podłączania przewodów wyjętych z deski rozdzielczej, dawno już minęły. Obecnie złodzieje wyposażeni są we wzmacniacz sygnału, który identyfikuje kody pojazdów wysyłane przez kluczyki, dzięki czemu odblokowują i uruchamiają auto.

Jak szybko są w stanie ukraść auto? Jak informuje czeska policja, rekordzistom wystarczyło 17 sekund! Na poniższym nagraniu, udostępnionym przez Policję Republiki Czeskiej, złodzieje potrzebowali niecałych dwóch minut, aby otworzyć i uruchomić luksusowe BMW:

www.youtube.com/watch?v=vu7j786IU-Q

„Zakup używanego samochodu, który został przywieziony z zagranicy to poważne ryzyko, ponieważ rzadko posiada pełen komplet dokumentów świadczących o prawdziwej historii pojazdu. Zdarza się również, że takie dokumenty zostają spreparowane. Sprawdzenie na własną rękę historii sprowadzonego pojazdu jest dość trudne i nie zawsze daje stuprocentową pewność, że auto nie ma wad. Pewność tą może nam natomiast zagwarantować zakup używanego auta u profesjonalnego dilera, który sprawdził jego historię oraz stan techniczny. W AAA AUTO kupujemy samochody na własność i nie działamy w charakterze pośrednika, a nasi klienci mogą mieć pewność, że auto pochodzi z legalnego źródła i wiedzą, kim jest jego prawdziwy właściciel“ – powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Dla złodziei, po dokonaniu kradzieży, najważniejsze jest jak najszybsze opuszczenie Niemiec lub Austrii. Wynajęty „kurier“ przejeżdza z zawrotną prędkością Czechy i przez granicę trafia do Polski, nie zważając na kontrole policji oraz blokady dróg. Czeska Policja regularnie wszczyna pościgi za przemytnikami, którzy z prędkością nawet 150 km/h przejeżdżają przez teren zabudowany, często będąc pod wpływem narkotyków, które umożliwiają im prowadzenie auta bez przerwy, ale także wywołują agresję. Zdarzają się sytuacje, gdy „kurierzy“ mimo blokady drogi, uderzają z rozpędu w samochody i próbują kontynuować jazdę. Stawka oferowana przemytnikom, którzy pochodzą często z nizin społecznych, jest wysoka – od 1.000 euro wzwyż, w zależności od wartości przemycanego samochodu, dlatego nie boją się oni podejmować ryzyka.

W ubiegłym roku w Czechach złodzieje ukradli 3.594 samochody. Dla porównania taka sama liczba aut znika co roku w samym tylko w Berlinie. Dlatego w Niemczech - w szczególności w Bawarii – wprowadzono częstsze kontrole wyrywkowe na granicach z Republiką Czeską z powodu kradzieży samochodów w strefie przygranicznej.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić na spotkanie autorskie z wybitnym twórcą – aktorem, satyrykiem, autorem – Panem Jackiem Fedorowiczem, który odwiedzi nas w dniu 18 lutego b.r. (poniedziałek) o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi warszawski dziennikarz – Pan Marcin Michrowski. Panowie porozmawiają m.in. o dwóch książkach Autora: „W zasadzie tak”(z 1975r.) i premierowej „Chamo Sapiens” (z 2018r.) Wszystkich miłośników Pana Jacka Fedorowicza zapraszamy do Biblioteki Głównej, ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■
■ Konsultacje zostaną przeprowadzone w dniu 18 lutego 2019 roku w formie spotkania Prezydenta Miasta Świnoujście z mieszkańcami Miasta w siedzibie Urzędu Miasta ul. Wojska Polskiego 1/5, sala nr 1 w godz. 14:00 -15:30 ■ W wyniku otwartego i konkurencyjnego naboru na stanowisko – Kierownik portu jachtowego, nie wpłynęła żadna oferta spełniająca wymagania formalne. Na powyższe stanowisko zostanie ogłoszony kolejny nabór ■ W związku z żałobą narodową, Gala Nagrody Prezydenta Miasta Świnoujście TRYTON 2018 odbędzie się w sobotę o godzinie 19.00. Miejsce pozostaje bez zmian – hotel Radisson Blu ■ „14” pensja dla wybranych, czyli Prezydent przyznał nagrody, bo… chciał? Cztery nagrody uznaniowe dostali w grudniu ubiegłego roku zastępcy prezydenta Świnoujścia, skarbnik miasta i sekretarz. Łącznie na kwotę ponad 27 tysięcy złotych. Odpowiedź Hanny Lachowskiej w sprawie uzasadnienia dla tak hojnych wyróżnień to… Najlepiej sami zobaczcie! W grudniu ubiegłego roku prezydent Janusz Żmurkiewicz przyznał nagrody uznaniowe czworgu pracowników Urzędu Miasta. Najwięcej, bo 7813 złotych dostała I zastępca prezydenta Barbara Michalska, II zastępca prezydenta Paweł Sujka – 6511 złotych. Skarbnik miasta Iwona Górecka-Sęczek – 7162 złotych, a sekretarz miasta Iwona Szkopińska – 5860 złotych ■ 15-letni wrocławianin został zaatakowany i pobity na ulicy. Zdarzenie rozegrało się na ulicy Grunwaldzkiej, na odcinku między PEC-em a C.H.Uznam. Kilkuosobowa grupa nastolatków najpierw zaczepiała, potem pobiła 15-latka. W piątek przed godziną 19.00 policja została wezwana do ulicznego pobicia. Radiowóz przyjechał na sygnale. Na miejscu policjanci zastali 15-latka pochodzącego z Wrocławia, który zgłosił, że został uderzony przez agresywnego nastolatka. Przyjechała również karetka, która odwiozła poszkodowanego chłopaka do szpitala. Tak jednak okazało się, że nie odniósł on poważniejszych obrażeń ■ Od 6 lutego do końca miesiąca obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Barlickiego, na odcinku od przejazdu kolejowego przy straży pożarnej do wiaduktu OT Port. Ruch pojazdów będzie odbywał się tam wahadłowo, odcinkami, które będą przesuwane w miarę postępu robót. Zmiana organizacji ruchu jest związana z przygotowaniami do przebudowy ulicy Barlickiego i budowy wzdłuż niej ścieżki rowerowej. To zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ■ Czy autobusy UBB wjadą na polską część wyspy Uznam? Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Czy tę historię mogły wywołać zdarzenia ze Świnoujścia z 2017 roku? ■ Pracownicy żeglugi martwią się o prom „Karsibór IV” ■ Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2019-2021 został, bez dyskusji na sesji przyjęty przez radnych. Projekt był wcześniej szeroko omawiany podczas posiedzeń stałych komisji Rady przez Gabrielę Poniedziałek-Petruk dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ■