░ Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Szczecinie Inspektorat w Świnoujściu poszukuje kandydatów do pracy. Wymagane wykształcenie: średnie. Miejsce pracy: ZUS Inspektorat w Świnoujściu ul. Piastowska 63. Więcej informacji na stronie: www.zus.pl lub u Kierownika Inspektoratu pod nr telefonu 91-382-38-02 ░

POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [18.06.2018, 07:09:58] • Polska

4 rzeczy, które należy sprawdzić w czasie przeglądu samochodu

4 rzeczy, które należy sprawdzić w czasie przeglądu samochodu

fot. Organizator

Jak co lato, spora część turystów zamierza wyjechać na wakacje samochodem. Aby podróż minęła bezpiecznie, warto przed wyjazdem wykonać przegląd samochodu. Co można sprawdzić samodzielnie, a z czym udać się do serwisu samochodowego?

Planowanie podróży samochodem można zacząć nawet ponad dwa miesiące przed wyjazdem. Przed podróżą należy sprawdzić m.in.:
miejsca, do których można dojechać autem,
parkingi i miejsc postojowe dostępne w okolicy,
opłaty za przejazdy autostradami.

W przypadku wyjazdu za granicę dochodzi jeszcze obowiązek zaznajomienia się z przepisami drogowymi obowiązującymi w danym kraju oraz potrzeba znalezienia ewentualnego noclegu na trasie, jeśli podróż zajmie więcej niż jeden dzień. Nie mniej niż dwa tygodnie przed planowaną podróżą należy także sprawdzić stan samochodu. W razie znalezienia ewentualnych usterek zdążysz jeszcze naprawić usterki i wyruszyć na wakacje bez żadnego opóźnienia.
Wskazówki dotyczące prawidłowego przeprowadzania przeglądu samochodu przed podróżą przygotowali przedstawiciele sieci serwisów samochodowych Norauto.

1. Podstawowy przegląd – wycieraczki, oświetlenie, układ hamulcowy
Niektóre elementy samochodu możesz sprawdzić samodzielnie bez konieczności wizyty w serwisie. Przed każdą dłuższą podróżą oceń stan wycieraczek samochodowych. Poszarpane lub brudne pióra mogą zostawiać na szybie smugi, co znacznie pogorszy widoczność w trakcie jazdy. Jeśli przetarcie wycieraczek nic nie da, będziesz musiał wymienić je na nowe.

Upewnij się również, czy wszystkie światła w samochodzie działają poprawnie. Poza światłami do jazdy dziennej, skontroluj:
światła hamowania i cofania,
kierunkowskazy i światła awaryjne,
światła przeciwmgłowe.

Jeśli coś w układzie hamulcowym ulegnie awarii, zostaniesz o tym poinformowany za pomocą odpowiednich kontrolek samochodowych. Na przykład stale świecąca się kontrolka układu ABS może świadczyć o niesprawnym układzie. Wtedy musisz udać się do serwisu samochodowego, aby dokładnie zlokalizować problem i usunąć szkodę.

Zwróć także uwagę na zużyte klocki hamulcowe i tarcze. Jeśli rowek klocków przestaje być widoczny, należy wymienić je na nowe. Zużyte tarcze można rozpoznać natomiast po głębokich wżłobieniach i zmniejszonej grubości.

2. Kontrola poziomu wszystkich płynów eksploatacyjnych
Płyny eksploatacyjne są potrzebne do prawidłowego działania wszystkich systemów w samochodzie. Niedobór, albo nawet nadmiar płynów może powodować poważne awarie poszczególnych układów, które – jeśli pojawią się podczas podróży – mogą skutkować powstaniem niebezpiecznych sytuacji. Poza sprawdzeniem płynu hamulcowego należy więc zwrócić uwagę także na:
płyn chłodniczy
Płyn chłodniczy należy skontrolować samemu przed każdą dłuższą wyprawą. Wystarczy spojrzeć na skalę umieszczoną z boku zbiornika. Jeśli silnik jest zimny, płyn powinien znajdować się pomiędzy minimum a maksimum.
olej silnikowy
Aby sprawdzić poziom oleju, trzeba ustawić auto na równej powierzchni i poczekać, aż silnik będzie zimny. Później należy wyjąć bagnet pomiarowy (jeśli jest), wytrzeć go i ponownie włożyć. Po kolejnym wyciągnięciu ślad po oleju powinien kończyć się między minimalną a maksymalną wartością zaznaczoną na bagnecie.
płyn wspomagania kierownicy
Podobnie jak w przypadku płynu chłodniczego i oleju silnikowego poziom płynu musi znajdować się pomiędzy najmniejszą i największą wartością zaznaczoną na zbiorniku.
płyn do spryskiwaczy
Poziom płynu do spryskiwaczy należy sprawdzać przed każdą dłuższą podróżą, aby w każdej chwili usunąć zostające na szybie owady lub kurz unoszący się z drogi. Warto też wozić w bagażniku zapasową butelkę z płynem.

3. Sprawdzenie amortyzatorów
Amortyzatory tłumią drgania samochodu spowodowane nierównościami na drodze i w ten sposób zapewniają kołom lepszy kontakt z nawierzchnią. Dzięki nim auto też mniej przechyla się na boki w trakcie skręcania. Niesprawne amortyzatory można rozpoznać po:
mniejszym komforcie jazdy,
niestabilnej jeździe i przechyłach w trakcie pokonywania zakrętów.

O ile uda Ci się samodzielnie wykryć awarię amortyzatora, o tyle nie będziesz w stanie naprawić go na własną rękę. W profesjonalnym serwisie samochodowym specjaliści zalecą Ci wymianę amortyzatora na nowy.

4. Kontrola ciśnienia powietrza w oponach
Choć mogłoby się wydawać, że to głównie rodzaj opony oraz stan bieżnika mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, w rzeczywistości dużo większą rolę odgrywa prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach. Zbyt małe może bowiem zwiększać zużycie paliwa, natomiast za duże sprawia, że guma w oponie jest bardziej napięta, a przez to bardziej wrażliwa na pęknięcia i uszkodzenia.

Prawidłowa wartość ciśnienia zależy od rozmiaru opony i stopnia obciążenia samochodu. Odczytasz ją za pomocą specjalnej tablicy ciśnienia, która jest najczęściej umieszczana na drzwiach przy kierowcy lub na klapie do wlewu paliwa.

Do sprawdzenia ciśnienia wystarczy przenośny ciśnieniomierz. Żeby jednak zwiększyć poziom ciśnienia, będzie potrzebne dodatkowe urządzenie. Kierowcy mogą skorzystać z kompresorów dostępnych na stacjach benzynowych lub w serwisach samochodowych. Jeśli masz opony pompowane azotem, będziesz musiał skorzystać z usług serwisu lub wulkanizacji wyposażonej w odpowiedni sprzęt.
Przegląd samochodu przed wakacjami – podstawa przygotowania do podróży

Sprawdzenie świateł, wycieraczek i układu hamulcowego, kontrola wszystkich płynów, amortyzatorów oraz ciśnienia w oponach sprawią, że bezpiecznie pokonasz nawet bardzo duże odległości. Część elementów w samochodzie można szybko sprawdzić i naprawić samodzielnie, jednak niektóre z nich wymagają specjalistycznych sprzętów i fachowego spojrzenia mechanika. Przed podróżą zarezerwuj więc wizytę w serwisie samochodowym, aby mieć pewność, że Twój samochód będzie zawsze działał sprawnie w trakcie tegorocznych wakacji.

Źródło: www.norauto.pl


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Prom Karsibór uciekł z przeprawy! Nad wodą unosił się trujący opar! Zobacz film! ■ Niemiecki wymiar sprawiedliwości łaskawy dla sprawców napadu na taksówkarza ze Świnoujścia? ■ Córki odebrały testament matki zapisany na kartkach romansu. Ta książką niczym list w butelce po latach, wędrówki po falach życia trafiła w końcu do adresata. Mówi się, że takie historie zdarzają się tylko w hollywoodzkich produkcjach, jednak jedna z nich zdarzyła się w Świnoujściu. Tuż po naszej publikacji, w której opisaliśmy wzruszający temat testamentu anonimowej kobiety, która na kartkach książki kieruje ostatnie słowa do sowich najbliższy ma swój ciąg dalszy ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ To Świnoujście rozpętało aferę międzynarodową. Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Uruchomiona wobec Polski procedura naruszenia unijnego prawa dotyczy konfliktu z 2017 roku, kiedy świnoujski strażnik miejski spektakularnie zatrzymał niemieckie autobusy UBB na granicy. Chodzi o dostęp do międzynarodowego rynku usług autokarowych i autobusowych. Rąbka tajemnicy uchyliła nam Komisja Europejska ■ Trwają prace nad uchwałą krajobrazową, zwaną też kodeksem reklamowym. Będzie to dokument porządkujący przestrzeń publiczną miasta. Wprowadzi zasady i warunki umieszczania reklam, urządzeń reklamowych oraz małej architektury i ogrodzeń na terenie całego Świnoujścia ■